Четвер, 28.03.2024, 17:36
Вітаю Вас Гість | RSS
Країни у алфавітному порядку: А Б В Г Д Е Є
Цікаві розділи
Жителі країн [11]
Меню
Антарктида

Міжнародно-правовий режим Антарктиди та інших територій, розташованих південніше 60° південної широти, регулюється Договором про Антарктиду від 01.12.1959 р. і Протоколу з охорони навколишнього середовища Антарктиди від 04.01.1991 р., який набрав чинності 14.01.1998 р.
Континент оголошений нейтральною демілітаризованою територією. Антарктида не належить жодній державі, але будь-яка країна може проводити на цих територіях наукові дослідження.

Загальна площа: 13,9 тис. км2.

Практично вся територія Антарктнды (99 %) вкрита льодом товщиною до 4,3 км
Максимальна висота 5140 м - масив Вінсон.

B Антарктиді знаходиться найбільший в світі вивідний льодовик - льодовик Ламберта (довжиною 470 км, шириною 30-120 км).

Клімат майже на всій території антарктичний континентальний, з температурами взимку до -89 °С, a на прилеглих островах - морський субантарктичний та помірний. Навіть у самих північних районах середні температури літа не вище +5 °C. Водотоків немає, на вільних від льодовика ділянках влітку існують невеликі озера.

На територіях, вільних від льоду, ростуть лишайники, мохи і деякі види трав. Тваринний світ примітний пінгвінами - це основний регіон їх проживання.

B вітчизняній літературі вказується, що материк був відкритий в 1820 р. експедицією Ф.Беллинсгаузена і M. Лазарєва. C тим чи іншим підставою, відкриття Антарктиди приписується також англійським, французьким, американським та іншим дослідникам. B протягом ХІХ і першої половини ХХ ст. в Антарктику були направлені численні експедиції з різних країн світу.

У 1911 р. експедиція P. Амундсена, a в 1912 р. P. Скотта досягли Південного полюса. Новий етап досліджень почався в 1957-1958 рр. у зв'язку з оголошенням Міжнародного геофізичного року, коли цілий ряд провідних наукових країн почав масштабне систематичне вивчення Антарктиди.
Постійне населення відсутня.

Влітку (грудень-лютий) на наукових станціях знаходяться близько 4000 дослідників з 25 країн і взимку (червень-серпень) близько 1000 осіб з 20 країн.

B Антарктиді діє 37 цілорічних наукових станцій і 15 сезонних (літніх) станцій (20%).

Країни, що мають в Антарктиді цілорічні наукові станції:

Австралія, Аргентина, Бразилія, Великобританія, Німеччина, Індія, Китай, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Республіка Корея, Росія, США, Україна, Уругвай, Франція, Чилі, ПАР, Японія, Італія c Францією спільно.

Країни, що мають в Антарктиді сезонні наукові станції:

Австралії, Болгарія, Великобританія, Німеччина, Іспанія, Італія, Норвегія, Перу, Росія, Фінляндія, Чилі, Швеція, Еквадор, Японія.


Материки:
Океани: