Четвер, 25.04.2024, 20:15
Вітаю Вас Гість | RSS
Країни у алфавітному порядку: А Б В Г Д Е Є
Цікаві розділи
Жителі країн [11]
Меню

Острів Мен є частиною британського архіпелагу, розташованого в Ірландському морі. У довжину він витягнувся на 51 км, а самий широкий ділянка суші становить 25 км. Острів виник в результаті танення льодовиків близько 85 000 років тому. Формально Мен має статус коронного володіння британської корони, що не входить до складу Сполученого Королівства, в той же час, не будучи його заморською територією. Керує державою Лорд Мена, як представник королівського дому Великобританії. Перші поселення з'явилися тут ще в епоху неоліту, а найбільш важливими історичними відрізками в життя острова стали три періоди: кельтський, скандинавський та британський. Кожен з них залишив свій слід у культурі і традиціях остров'ян.

На території Мена багато історичних пам'ятників і визначних пам'яток. Головною релігією британського володіння є християнство. Згідно з легендою, на ці землі віру привіз Святий Патрік, покровитель Ірландії, а потім місіонери побудували тут безліч невеликих капел, згодом перебудованих, але частково збереглися до наших днів. Загальна кількість корінних жителів острова, трохи більше 70 000 чоловік. При цьому всі вони вважаються громадянами Великобританії. Більшість громадян Мена говорять англійською, хоча в ходу і менкська мова, якій багато батьки навчають своїх дітей з малих років, щоб зберегти культуру народу і його давні традиції.

Острів Мен, Великобританія
Острів Мен, Великобританія

Масовий туризм почав розвиватися тут в першій половині XIX століття, багато в чому завдяки встановленому морського повідомленням між Меном і англійським Ліверпулем. Після початку Першої Світової війни, відвідуваність острова помітно знизилася, а на колишній рівень вийшла тільки до середини XX століття. З тих пір держава прогресувало і розвивалося. З'являлися нові міста, зростав рівень добробуту громадян. На сьогоднішній день туризм вже не має для Мена такого значення як кілька десятків років тому в силу того, що в світі з'явилося безліч інших екзотичних місць, які приваблюють британців. У різних напрямках острів оточують невеликі ділянки суші, серед яких Каф-оф-Мен, Чікен-Рок, Сент-Патрік, Киттерленд, Сент-Мері. На деяких з них розташовані маяки, а також будівлі, побудовані в середні століття, як, наприклад, замок Пив, на острові Святого Патріка, заснований норвезькими вікінгами в XI столітті. За легендою в його стінах донині мешкає чорний пес-привид, докладно описаний Вальтером Скоттом в романі «Певерил Пік». Також тут знаходяться руїни церкви Святого Патріка приблизно тих же років споруди.

Столицею острівної держави є Дуглас, що має статус важливого транспортного вузла та економічного центру коронного володіння. Тут проживає третина усього населення острова. Роль головної визначної пам'ятки міста виконує морський порт, щодня обслуговує десятки вантажних і пасажирських суден з усієї Великобританії. Крім того, на узбережжі обладнані причали для яхт, які теж частенько швартуються біля берегів столиці. Самим екзотичним видом транспорту в місті є кінний трамвай. Цей незвичайний спосіб переміщення почав діяти на острові ще в 1876 році, творцем якого став якийсь інженер і Шеффілда - Томасу Лайтфут. В основу системи входить відкритий трамвайний вагончик з сидячими місцями, який запряжений звичайної конем. Кінь слід по трамвайних коліях і везе за собою вагон з пасажирами. Довжина єдиною лошадино-трамвайної лінії становить трохи менше 3-х кілометрів. Цікаво, що при досягненні тваринам пенсійного віку, його забирають в «будинок пристарілих», де про четырехкопытном одного остров'ян продовжують піклуватися і виконувати всі його старечі примхи. Трамвайний маршрут городяни називають конкою, і працює вона тільки в сезон, з травня по вересень з 9 ранку до 7 вечора. Для туристів навіть відкрито музей, де заплативши за вхідний квиток, вони можуть поглянути на умови утримання коней, дізнатися про історію виникнення конки і, звичайно, покататися по заданому маршруту. Дуглас знаходиться в оточенні мальовничих пагорбів, з яких відкривається чудовий вид на місто.

Серед цікавих особливостей Мена виділяються деякі загальноприйняті тут закони і правила. Так, острів є єдиним регіоном на Британському острові, не мають представництва в парламенті Великобританії. Ще тут майже повністю відсутня правило швидкісного обмеження по обласним автомагістралях між містами, що дає привід насолодитися відчуттям вільного польоту всім любителям швидкої їзди. Також на острові була виведена порода мэнских кішок, головна відмітна риса яких - відсутність хвоста. Втім, не всі тутешні безхвості кішки. Деякі мають замість даної частини тіла короткий обрубок, а інші мають хвостом, практично звичайної довжини. При цьому сама по собі відсутність хвоста є наслідком природної мутації. По всій території Мена і розташованих навколо нього маленьких острівців, знаходиться безліч історичних руїн і споруд кельтської та скандинавської епох, що представляють величезний інтерес для любителів історії і стародавніх артефактів.

На острові Мен панує м'який, вологий і вітряний клімат. В найтепліший період часу, з червня по серпень, середня температура повітря тут становить +17 градусів. Спека тут буває вкрай рідко, а сонячні промені не надто балують остров'ян. При цьому взимку зовсім не холодно. Градусник термометра, як правило, обмежується відміткою в +5 градусів. Морозів майже не буває. Дощі протягом усіх 12 місяців розподіляються рівномірно, а якщо сніг і випадає, то тане дуже швидко. Мен вважається одним з самих незвичайних і загадкових островів в Ірландському морі. Велика кількість стародавніх споруд, своєрідна культура і красиві природні ландшафти є невід'ємною частиною цієї острівної держави, повною мірою втілюючи в собі культуру і традиції британського архіпелагу.


Материки:
Океани: