П`ятниця, 26.04.2024, 15:44
Вітаю Вас Гість | RSS
Країни у алфавітному порядку: А Б В Г Д Е Є
Цікаві розділи
Жителі країн [11]
Меню

Екзотична республіка Кірибаті розташований у водах Тихого океану, географічно будучи частиною Мікронезії і Полінезії. Вона являє собою острівна держава, що складається з 33 невеликих атолів, різної форми та конфігурації. При цьому, тільки 13 з них населені. 16 атолів входять до складу архіпелагу Гілберта і по вісім в архіпелаги Фенікс і Лайн. Дещо відокремлено від них існує острів Банаба. Його загальна площа складає не більше п'яти квадратних кілометрів, на яких живуть приблизно дві сотні остров'ян, активно промишляють риболовлею і сільським господарством.

За даними дослідників, архіпелаг з'явився серед водних просторів Тихого океану порівняно недавно, всього близько двох-трьох тисяч років тому. До приходу сюди європейців тут намагалися облаштуватися вихідці з австралійського материка і переселенці з сусідніх островів Кірібаті, але в силу важких умов існування, швидко покидали свої житла. Протягом останніх століть ці землі вважалися британською колонією, поки влітку 1979 року, острівна держава не набула незалежність і не стало самостійною республікою з президентською формою правління.

Майже всі жителі Кірибаті, а їх трохи більше 85 тисяч чоловік, що проживають на островах Гілберта і його головному атолі - Таравіх. Він поділений на три округи, що включають в себе місто Бетио на однойменному острові, а також північну Тараву і південну, яка є найбільшим регіоном атолу і простягається від острова Бикенибеу, де розташований міжнародний аеропорт, до міста Баирика. Всього атол складається з 24 маленьких островів, лише вісім з яких населені. В 1943 році тут відбулася одна з найкровопролитніших битв, що відбулися в ході Другої Світової, між американськими і японськими військами, перемогу в якому здобули американці. Серед рослинності, на Тараве переважають чагарники і мангрові зарості, що обрамляють узбережжі. Більшість місцевих живуть у хатинах і дерев'яних будинках, а великі сучасні будівлі призначені для офісних, адміністративних і муніципальних установ. Південна Таравіх, що має статус столиці країни, є також найбільшим містом республіки. Тут знаходяться провідні виробничі підприємства, різні міністерства і відомства, президентська резиденція, будівля народного суду і інші важливі державні і соціальні об'єкти. Між островами Бикенибеу і Бонрика, прокладені дамби, покликані спростити процес переміщення між аеропортом і населеними пунктами Таравы.

Другим за значимістю архіпелагом в Кірибаті після Гілберта, є острови Лайн. Всього в їх число входять 11 атолів, три з яких належать до території Зовнішніх Малих островів США. При цьому, на всій площі архіпелагу Лайн, населені лише атоли Кірітіматі, Табуаеран і Тераин. Загальне число жителів цих місць становить близько дев'яти тисяч осіб. Тут вирощуються хлібні дерева, відбувається видобуток копри, давно налагоджена ефективна система рибної промисловості. На початку 50-х років, атоли Молден і Кірітіматі були використані в якості плацдарму для випробувань ядерної зброї. Цікаво, що географічне розташування островів Лайн таке, що годинна різниця між архіпелагом і багатьма іншими державами Океанії може становити понад 25 годин. На багатьох з незаселених островів регіону, гніздяться рідкісні та екзотичні птахи, а прибережні води населяє унікальна морська живність. Серед рослинності багато кокосових пальм і низькорослою трави.

Третій архіпелаг Кірибаті, відомий як острови Фенікса, самий малонаселений в республіці. Атолл Кантон, є тут єдиним, де живуть люди. Причому їх кількість обмежується лише кількома десятками людей. Атолл являє собою мальовничу лагуну, довжиною трохи більше 14 кілометрів і максимальною шириною близько семи. Пляж лагуни, сформований їх коралового піску й уламків коралів, знаходиться нижче рівня океану, поступово піднімаючись до самої вершини острова, що представляє собою суцільну рівнину, покриту чагарниками і невисокою травою. Свою назву атол отримав на честь однойменного китобійного судна, наскочившего на тутешні рифи в кінці позаминулого століття. Як і багато інші ділянки суші Кірібаті, острова Фенікса довгий час використовувалися європейцями в якості місця для добування Гуано, що в чималому ступені сприяло погіршенню їх екологічної структури. Зараз, острови Фенікса є найбільшим у світі морським заповідником і офіційно входять у Всесвітній Список Спадщини ЮНЕСКО. Крім великої кількості кокосових пальм і густої рослинності, тут можна побачити рідкісні види птахів, які занесені в Червону Книгу.

Кірибаті
Кірибаті

Однією з особливостей Кірибаті, є значна віддаленість атолів один від одного. Часом, відстань між островами різних архіпелагів може налічувати до декількох тисяч кілометрів. На відміну від Мальдівських островів, розташованих в Індійському океані і схожих за своєю структурою з Кірібаті, тут помітно гірше розвинена туристична інфраструктура, хоча в той же час неймовірно широко представлений різноманітний світ флори і фауни. Значну частку туристичного інтересу до Кірібаті виявляють такі країни як США, Фіджі, Нова Зеландія і Австралія, що цілком природно, враховуючи їх відносну близькість до цій республіці і майже родинні економічні відносини.

Як і всі країни Океанії, Кірибаті представляє особливий інтерес для дайверів, шанувальників підводної риболовлі, шанувальників еко-туризму і любителів пляжного відпочинку. Для мандрівників з Росії і республік колишнього Союзу, ці екзотичні місця малодоступні, в силу своєї віддаленості, втім, для людей які спеціалізуються на подолання труднощів і досягнення мети, як відомо, немає нічого неможливого.

Більшість островів Кірибаті розташований у сухий екваторіальної кліматичній зоні. Тут розрізняють два сезони. Перший з них, Aumeang, триває з жовтня по березень і для нього характерна велика кількість дощів, в поєднанні з сильними вітрами. Другий сезон, Aumaiaki, відрізняється сухістю і запановує з квітня, закінчуючись у вересні. Середньорічна температура повітря в республіці коливається від +26 до +30 градусів. Найхолодніший період з січня по лютий, а самий жаркий, з липня по серпень. В останні роки, у зв'язку з дедалі більшим глобальним потеплінням, рівень води в Тихому океані помітно підвищився і вже найближчим часом, над Кірібаті може виникнути загроза затоплення. Багато країн вже проявляють ініціативу в бажанні допомогти державі з вирішенням цієї непростої проблеми, однак на сьогоднішній день, республіка існує за своїми загальноприйнятим канонам, у відповідності з традиційним способом життя.


Материки:
Океани: