Субота, 20.04.2024, 13:43
Вітаю Вас Гість | RSS
Країни у алфавітному порядку: А Б В Г Д Е Є
Цікаві розділи
Жителі країн [11]
Меню

Нагірно-Карабахська Республіка розташовується в історичній області Карабах, в межиріччі Кури і Араксу, на сході Вірменського нагір'я, володіючи статусом невизнаної держави і по суті, займаючи частину території сучасного Азербайджану. Розкинувшись серед гірських вершин, вона рясніє рідкісними за красою природними ландшафтами, з'єднуючись з Арцахской долиною, формує значну частку простору Коро-Аракской низовини.

Особливості. В даний момент, Нагірно-Карабахська Республіка не отримала визнання з боку ООН і не є членом цієї організації. У міжнародному форматі дана країна не має навіть відмінних політичних категорій, але, тим не менш, володіє власною структурою влади і фактичним суверенітетом. Економіка НКР, практично знищена в час Карабаської війни першої половини 90-х років минулого століття, зараз активно продовжує відновлюватися, на що в значній мірі впливають представники вірменського бізнесу, чиїми зусиллями тут створюються нові заводи і фабрики, поступово покращується інфраструктура, розвивається туристична індустрія.

На сьогоднішній день, основними сферами діяльності тут є лісопереробка, виготовлення ювелірної продукції, а також харчова і легка промисловість. В якості головної релігійної конфесії виступає християнство, свідченням чого є значна кількість храмів і монастирів, розкиданих по різних куточках республіки. Етнічний склад країни формується з вірмен і росіян, хоча є вихідці з Греції, України та інших держав. Для любителів мандрів ці місця цікаві, насамперед, своїми мальовничими гірськими ландшафтами, природними пам'ятками і великою кількістю музеїв, в більшості своїй, зосереджених в Степанакерті, Шуші і Тигранакерте.

Загальна інформація. Територія Нагірно-Карабахської Республіки займає близько 11 тисяч кв. км, при чисельності населення близько 145 тисяч осіб. В якості основного мови використовується вірменський. Грошова валюта - карабахський драм, але фактично використовується вірменський драм (AMD). 100 AMD = $0.25. Часовий пояс UTC+4. Місцевий час збігається з московським. Мережеве напруга 230 В при частоті 50 Гц, типи розеток C, F. Телефонний код країни +37447.

Короткий екскурс в історію. Рішення про створення Нагірно-Карабахскй Республіки в межах однойменної автономної області і Шаумяновского району Азербайджанської РСР, було прийнято у вересні 1991 року, а через кілька місяців сформувався перший уряд нової держави. У той же час в даному регіоні розгорівся збройний конфлікт, коли азербайджанські війська зайняли кілька районів новоствореної республіки. Розподіл території та радянського військового спадщини, протягом 3 років супроводжувався активними військовими діями з боку Вірменії і Азербайджану, поки в 1994 році не було підписано угоду про припинення вогню. Історично, лише в XX столітті, Нагірний Карабах кілька разів виступав як арени для кровопролитних зіткнень між вірменами і азербайджанцями, але події війни 91-94 років надовго увійшли в історію регіону, завдяки неймовірної жорстокості з боку військових, насамперед по відношенню до мирного населення. Зараз політична ситуація в НКР досить стабільна, хоча наслідки Карабаської війни будуть відчуватися тут ще протягом багатьох років.

Клімат. Погодні умови в Нагірному Карабасі повністю відповідають сухого субтропічного клімату. В низовинах і долинах, в літній час року температура повітря рідко перевищує +25 градусів, а у високогір'ї може доходити до +40 градусів. Взимку, на рівнинних місцевостях мороз рідко опускається нижче -16 градусів, а в горах, навпаки, досягає позначки в -25 градусів. Середня температура по республіці в зимові місяці, як правило, коливається від -5 до +7 градусів. Значна частина опадів випадає в період з травня по липень. Часто бувають зливи, що супроводжуються градом.

Природа Нагірного Карабаху різноманітна і насичена. Тут переважає гірський рельєф з великою кількістю зелені і мальовничими річками і озерами. Барвисті ландшафти республіки доповнюють численні монастирі та стародавні фортеці, найвідомішими з яких є монастирі Дадиванк, Гандзасар, Ерек, а також велична фортеця Качагакаберд, в Мартакертском районі, в оточенні стрімких скель і зелених лісів.

Віза і митні правила. В'їзні візи в Нагірно-Карабахську Республіку громадянам Росії і України не потрібні. Штамп у паспорті про перебування в НКР може спричинити проблеми в разі наступного візиту в Азербайджан, тому туристам, які відвідують обидві республіки в ході однієї поїздки необхідно мати це на увазі. Всі митні формальності та вимоги відповідають міжнародним стандартам.

Як дістатися. Потрапити в Нагірно-Карабахську Республіку можна тільки через Вірменію, оскільки кордон з Азербайджаном закрита. Для цієї мети прекрасно підходять аеропорт Єревана - Звартноц або міжнародний аеропорт міста Гюмрі. Крім того, існує варіант перетину сухопутного кордону через Іран чи Грузію.

Транспорт. В межах країни, як головного засобу пересування виступають автобуси і таксі. Автомагістралі тут прокладені у багатьох напрямках, при цьому поширене подорож автостопом.

Міста Нагірного Карабаху

  • Степанакерт - столиця Нагірного Карабаху

Місто Шуша, Нагірний Карабах
Місто Шуша, Нагірний Карабах

Найцікавіше в Нагірному Карабасі

Нагірно-Карабахська Республіка є напрочуд яскравим і барвистим невизнаною державою. Чудові зелені долини і високі гори з великою кількістю живності, представляють величезний інтерес для цінителів природного середовища, а чисте повітря і м'який гірський клімат, є прекрасним засобом для підвищення тонусу і поліпшення здоров'я в цілому. Незважаючи на те, що туристична індустрія поки розвинена тут не кращим чином, Нагірний Карабах приваблює сюди чимале число мандрівників, пропонуючи їм насолодитися красою цього чудового краю.

Степанакерт розташований в мальовничій долині, оточеній горами. Тут знаходяться президентська резиденція, будівля Національного зборів і найбільша фінансова установа республіки - «Арцахбанк». Своєрідним символом столиці є монумент вірменського скульптура Саркіса Багдасаряна «Ми і наші гори». Він уособлює літню пару з чоловіка та жінки, що стоять поруч один з одним на вершині гори і символізують єдність цих земель з людьми, що живуть в гірській долині. Всього в десяти кілометрах від Степанакерта розташований міжнародний аеропорт, єдиний у регіоні, який приймає великогабаритні пасажирські літаки.

Ще одним цікавим містом Нагірного Карабаху вважається Шуша, розташована на висоті 1368 метрів над рівнем моря. Місто знаходиться в одинадцяти кілометрах на південь від Степанакерта. Він відрізняється багатою історією, цілющим повітрям і чудовою природою. Головною визначною пам'яткою Шуші є міська фортеця, збудована у 1752 році. Якщо вірити азербайджанських етнографам, то вона була заснована прабатьком стародавнього карабахського царства Панах Алі-ханом, для захисту свого роду від кровожерливих сусідів. З оглядових точок міста добре видно Степанакерт, який під час війни активно піддавався обстрілу саме з території Шуші.

Це місто можна назвати туристичною столицею Нагірного Карабаху, так як тут розташована найбільша кількість історичних і культурних пам'яток республіки. До того ж нещодавно тут відкрився спеціальний інформаційний центр, завданням якого є зручне і повне постачання інформацією про регіон, всіх гостей та жителів Шуші. Однойменна готель в центральній частині міста володіє сучасними номерами і є однією з найбільш відомих і популярних у республіці.

Однією з головних природних визначних пам'яток Нагірного Карабаху вважається знаменита Азохская печера, що знаходиться поряд з селом Азох, вздовж лівого берега річки Куручай. Це одна з найдавніших печер на планеті, шари внутрішньої поверхні, якої вказують на те, що Азохская печера збереглася в цих місцях ще з часів раннього палеоліту. Тут були виявлені сліди перебування первісних людей, а також місця, де вони розводили багаття і займалися повсякденним побутом.

Незважаючи на те, що область Нагірно-Карабахської республіки вважається «територією підвищеної небезпеки», в останні роки тут не ведеться військових дій і регіон виглядає досить миролюбно. Тут активно ведеться робота по благоустрою міст і розвивається туристична інфраструктура. Для любителів природи і походів в гори ці місця взагалі здаються чудовим плацдармом для здійснення найсміливіших задумів щодо підкорення гірських вершин і подорожей по безкрайніх широким долинах.

Розміщення. Готелі Нагірного Карабаху представлені всіма категоріями, зазвичай туристи зупиняються в 3-4* готелях, найбільший вибір їх у столиці Степанакерт. 

Кухня. Одним з головних елементів карабахської кухні є «Женгялов хац», що представляє собою апетитний лаваш з начинкою із зелені. В цілому ж, тутешні кулінарні традиції - це дивовижна комбінація з різноманітних смаків і ароматів, доповнених різними спеціями і соусами. Багато страви мають вірменське походження, особливо це стосується різних супів і м'ясних витворів кулінарного мистецтва. Особливу увагу варто приділити тутешніх вин, приготованим з рідкісних сортів винограду. Кафе і закусочні в достатку присутні у всіх містах республіки, відрізняючись традиційним гостинністю по відношенню до гостей. Місцеві жителі ставляться до них не тільки як до трапезним, але і сприймають їх як місце, де можна зустрітися і обговорити насущні проблеми, тому карабахські кулінарні закладу рідко страждають від браку відвідувачів.

Шопінг. У магазинах і на ринках великих міст республіки можна придбати найрізноманітніші товари всіх напрямків, включаючи самобутні ремісничі вироби, елементи одягу, килими з художньою вишивкою, прикраси та багато іншого. Ціни скрізь дуже доступні і процес шопінгу здатний доставити чимало приємних миттєвостей навіть самим скупим покупцям.

Запобіжні заходи. Західні уряди і раніше радять уникати регіон, але незважаючи на це все більше охочих з кожним роком відправитися в Нагорний Карабах. У сільській місцевості варто бути обережним, тут пліч-о-пліч живуть вовки і ведмеді, але вони не нападають, якщо їх не провокувати.


Материки:
Океани: