П`ятниця, 26.04.2024, 01:52
Вітаю Вас Гість | RSS
Країни у алфавітному порядку: А Б В Г Д Е Є
Цікаві розділи
Жителі країн [11]
Меню
Аравійський півострів! Коли люди думають про це екзотичному куточку землі, вони зазвичай уявляють собі піщані дюни, верблюдів і каравани. Але хоча пустельні пейзажі і пекучу спеку досить добре описують це місце, без особливостей, які, можливо, здадуться вам несподіваними, картина була б не повною.

Розглянемо для прикладу таку країну, як Ємен, яка, немов ліктем, ділить водні простори на Червоне море і Аденську затоку. Ємен - далеко не безплідне сховище піску, - це країна гір і каньйонів; земля винограду, абрикосів та інших апетитних фруктів; країна з чудовою архітектурою. І хоча пекло пустелі обпікає берегову смугу Ємену, ви, можливо, здивуєтеся, дізнавшись, що високогір'ї країни переважає м'який, помірний клімат.

"Шлях пахощів"
У давнину гра природи - пасати з Індійського океану, які несли свіжість до берегів Аравії, - зробила цей край казково багатим. Завдяки таким насиченим вологою вітрам склалися ідеальні умови для зростання смолистих рослин, з кори яких виділяється тягуча смола, названа ладаном. При горінні ладан виливає солодкий аромат, через що і став незамінним в релігійних обрядах. Країна, звана зараз Єменом, стала відома завдяки торгівлі ладаном.

Можливо, Ємен знаходиться на території стародавнього Офіра, де добували найчистіше золото. Так чи інакше, Ємен стояв на перехресті стародавніх караванних шляхів, по яких в далекі країни, такі, як давня Палестина і Тир, тяглися навантажені золотом, ладаном і прянощами каравани. Це приносило незліченні багатства не тільки купцям, а й лежали на шляху царствам, які стягували з караванів данину.

Царство Сави, яке розташовувалося, ймовірно, там, де знаходиться східна частина сучасного Ємену, стало панувати над караванним шляхом. Воно прославилося завдяки своїй торгівлі ладаном, миррою, золотом, коштовними каменями і слоновою кісткою. Серед жителів Ємену досі живі перекази про давньої цариці Шеви. Хоча її ім'я не згадується в Корані, але за ісламською традицією її називають Балкіс - це ім'я в Ємені зустрічається на багатьох товарах.

Століття занепаду
Століттями Ємен був казково багатою країною, настільки багатою, що римляни нарекли її по-латиною Аравія Фелікс, або "щаслива Аравія". Але коли римляни зробили державною релігією відступне християнство, потреба в Ладані зменшилася. Надалі занепад Ємену прискорився через катастрофу греблі у Марібі - головної частини колосальної зрошувальної системи, яка давала цій землі воду ще з VIII століття до н.е.

Ємен знову ненадовго з'явився на світовій сцені завдяки зростаючій популярності ще одного продукту - кава. Приблизно в 1610 році європейці відкрили для себе звабливий аромат і смак цих екзотичних бобів з Єменського високогір'я. Місто Моха, або Мокка, на південному узбережжі Червоного моря став головним портом для експорту кави. Таким чином, слово "мокко" стало прозивним для аравійського кави і здобуло популярність в північній півкулі.
Однак незабаром кава була завезена в інші країни, де його стали успішно вирощувати. У результаті місто Моха занепав. І хоча кави все ще залишається головним експортним товаром Ємену, Моха в наші дні - просто тихий рибний порт.

Погляд на столицю Ємену
Хоча колишня слава Ємену і зів'яла, в ньому все ще зберігається чимало дивного і несподіваного. У столиці Ємену, Сані, розташованої на високому, понад 2 000 метрів, плато, переважає м'який помірний клімат. Велика частина з 12 мільйонів жителів Ємену, які складають приблизно третина всього населення Аравії, живе не в спекотній пустелі, а на цьому плато і в численних горах цієї землі.
Місту Сана вже тисячі років, і від його архітектури віє старовиною. Кам'яні будівлі прикрашені білими обрамленнями вікон, гратчастими арками і мозаїкою різнокольорових шматочків скла. У деяких районах міста стоять пліч-обіч нові й старі будівлі фактично нічим один від одного не відрізняються. Але в лабіринті вулиць старої частини Сани можна побачити будівлі - деякі у вісім і більше поверхів, - деякі стоять століттями.

Ємен
Ємен

Залишаючи старий район Сани, ти проходиш через масивні міські ворота і починаєш петляти по гористій місцевості. Через круглих житлових веж у чотири поверхи або вище і захисних стін, побудованих без цементу і вапняного розчину, кожне село нагадує величезний замок серед гір. Деякі села настільки зливаються зі своїми околицями, що їх можна помітити тільки з близької відстані.

Когось, ймовірно, здивує, що люди можуть жити на такій висоті. Але якщо ще придивитися, можна помітити іншу вервечку схожих на фортеці поселень, що гніздяться ще вище. Гірські села, розташовані на крутих схилах, оточені обнесеними стіною терасами.
Жителі Ємену.

За західними уявленнями, єменці повинні виглядати екзотично. Але дійсність може навіть перевершити всі очікування. Спочатку горяни можуть здатися досить грізними. Вони носять футу - облягаючий тіло і нагадує спідницю одяг - широкий пояс, за який заткнуть відразу ж кидається в очі кинджал. У селах у багатьох можна навіть побачити автомат за плечем.

Так, чоловіки в Ємені пишаються тим, як вони озброєні. Всюди на базарі продають криві ножі-"джамбія". Зазвичай їх носять юнаки з 14 років як символ зрілості. Однак можна побачити, як з ними походжають навіть дітвора. Рукоятки ножів виготовляють із пластмаси, дерева або з дуже дорогого роги носорога, а піхви часто майстерно інкрустують сріблом. Клинки вельми гострі. На щастя, ці ножі служать в основному прикрасою. Чоловіки в Ємені зазвичай досить гостинні і цінують будь-які спроби гостей цієї країни зав'язати розмову.

В очах європейця жінки Ємену виглядають не менш екзотично. Вони одягаються у темний і повністю закриваються чадрою, ховаючи навіть очі. Їх життя нелегке. У гірських селах жінки довгі години проводять за важкою роботою, носячи воду, корм для худоби і паливо. Цілком звичайні великі сім'ї.
Пройтися по базарах - ось ще одна можливість поспостерігати, як живуть ці дивовижні люди. Де крамниці з прянощами - там і чудовий запах. При вигляді гранатів, персиків, абрикосів, винограду і мигдалю слинки течуть. Ремісники зайняті виробленням шкіри, золота, срібла та інших металів.

На базарі можна також побачити безліч суків, або крамниць, де продають листя ката (Catha edulis). Кат, коли його жують або смокчуть, діє як легкий допінг, і кажуть, що відбувається звикання. Проте, звичай жувати кат відіграє в житті єменців велику роль. Під вирощування ката в гірських селах відведені великі ділянки землі. У компанії чоловіка за бесідою можуть годинами жувати ці листя. А деякі жують кат під час роботи або навіть за кермом.

Але жувати кат - дуже дороге пристрасть, яке обходиться єменської сім'ї в третину її доходу. А деякі відзначають, що це небезпечно для здоров'я: спотворює щоки, порушує сон і апетит, викликає кишкові захворювання. Тому деякі державні діячі висловлюються проти цього наркотику. Але до цих пір чи помітно, що кат в Ємені здає свої позиції.

І все-таки видно, що усталений життєвий уклад все ширше відчиняє ворота для західної модернізації. Багато чоловіків виїхали працювати за кордон. Деякі сім'ї переселилися в міста, де молодь піддається впливу зарубіжної музики і відеофільмів. Але зрозуміло, що не всякий жадає бачити свою країну стає на рейки сучасного світу.

Тому цікаво, що уготовано цій країні в майбутньому. Тут велося порівняно мало археологічних досліджень, і, можливо, майбутні розкопки виявлять дивовижні таємниці про колишню славу Ємену. Тим часом Ємен дає достатньо підстав для всіх любителів пригод відвідати цю країну несподіванок.

Материки:
Океани: