Один з найбільш популярних курортів на території колишнього СРСР, Гагра, розташований всього в 36 кілометрах від самої відомої російської здравниці, Сочі, і в 22 кілометрах від Адлера. Чудові пейзажі Абхазії найбільш яскраво простежуються саме тут. В останні роки значна кількість українців та росіян вважає за краще відпочивати в цій республіці, незважаючи на те, що війна зовсім недавно покинула ці краї. Ще свіжі спогади місцевих жителів про суворі випробування, що випали на їх долю, а сліди від численних бомбардувань досі «прикрашають» вулиці багатьох абхазьких міст. Проте, береги Гагри, як і багато років тому, омивають ласкаві хвилі Чорного моря, а мальовничі гори, вкриті густими зеленими лісами, урочисто здіймаються над безкрайніми водними просторами.
Місто розташоване в дуже мальовничих місцях, посеред лісового масиву. Якщо дивитися у бік Гагр з височини, то може скластися враження, ніби житлові будинки знаходяться прямо серед дерев. Однак при більш детальному розгляді виявляється, що курорт являє собою своєрідний кам'янистий оазис, в густій зеленій частіше, серед численних дерев і чагарників. Одним з найяскравіших місць міста вважається мальовничий парк з лимонними і кипарисовими деревами, що знаходиться майже біля самої води. У свій час ідею створення парку запропонував засновник міста - принц Ольденбурзький, що був прямим родичем Миколи II. До наших днів у Гаграх зберігся навіть замок, в якому проживав принц. Символом же курорту є велична колонада, що височіє над міською площею.
Спочатку, Гагра планувалася принцом Ольденбурзький, як своєрідний Монте-Карло на російській землі, і на початку двадцятого сторіччя сюди навіть приїхали перші іноземні гості з Німеччини, запрошені принцом, щоб засвідчити народження нового елітного курорту на Кавказі. У лютому 1903, який під залпи феєрверку і шум взметнувшихся увись пробок з під шампанського, офіційно було проголошено про народження міста Гагра. Так починалася історія курорту.
Клімат в Гаграх теплий і вологий, чому значною мірою сприяє гориста місцевість. Влітку температура повітря тут частенько перевищує +30 градусів, у той час як температура води становить близько +24- х. Зима тут тепла, з середньою температурою +14 градусів. Багато в чому, такий м'який клімат пояснюється наявністю високих гір, що приховують місто в тіні своєї величі і захищають його від вітрів. Опади у цих місцях не можна назвати рідкісним явищем, хоча і великою кількістю дощів Гагра не відрізняється.
В епоху Римського правління на території сучасної Гагри знаходився стародавній римський місто, фрагменти якого покояться на дні Чорного моря, прямо вздовж курортного узбережжя. Частини кріпосних стін навіть місцями виступають з води. Любителі дайвінгу можуть скористатися можливістю і побачити підводні руїни цього унікального шматочка стародавнього світу. Серед решти історичних і культурних пам'яток Гагр можна виділити дачу Сталіна, на озері Ріца, що стала меморіальним музеєм Абхазії, Меморіал Слави, на честь загиблих під час Другої Світової Війни, Бзибський фортецю і найглибшу в світі печеру, відому як Вороняча печера. Приморський парк і міська набережна є найкрасивішими місцями курорту. Звідти відкривається чудовий вид на навколишні ландшафти, які особливо вражають під час заходу, коли горизонт заливається відтінками червоного кольору. На набережній Гагр, крім елітних особняків і готелів, розташовуються численні бари, кафе, ресторани та центри розваг. Перефразовуючи відомий вислів можна сказати, що ніщо європейське Гагри ні чуже.
Під час війни 1992-93 років, Гагра сильно постраждала, загинула значна частина мирного населення, а місту було завдано серйозної шкоди. Проте за останні п'ять років ситуація помітно змінилася. Будинки стали відбудовуватися заново, регулярно зводяться нові готелі, хоча старі, напівзруйновані війною будівлі, пробиті кулями, до цих пір зустрічаються на території міста. Найбільшою популярністю серед туристів користуються «приватні сектори», коли місцеві жителі або власники нерухомості пропонують відпочиваючим розміститися в приватних квартирах або котеджах. Ціни в Абхазії досить низькі, тому даний вид готельної індустрії має великий попит.
На сьогоднішній день кількість жителів Гагр ледь перевищує 16 000 чоловік. Велика частина населення це абхази, вірмени та росіяни. Незважаючи на те, що війна тут давно закінчилася, Абхазія як і раніше вважається неспокійним районом і хоча влада республіки роблять все можливе щоб створити найбільш комфортні умови для мешканців та гостей курорту, багато хто боїться їхати в цю країну, незважаючи на те, що вона приваблює не тільки своєю дешевизною але і рідкісною за красою природою. Втім, з кожним роком Гагра приймає все більше туристів і можливо через кілька років цей курорт знайде колишню славу і знову стане вважатися одним з кращих місць для відпочинку в чорноморському регіоні.
|