Середа, 08.05.2024, 15:06
Вітаю Вас Гість | RSS
Країни у алфавітному порядку: А Б В Г Д Е Є
Цікаві розділи
Жителі країн [11]
Меню

Атлантичний океан - другий за величиною океан після Тихого океану. В ньому знаходиться 25% всієї води планети. Середня глибина 3 600 м. Максимальна знаходиться в жолобі Пуерто-Ріко - 8 742 м. Площа океану 91 млн. кв. км.


Загальна інформація

Виник океан результаті розколу суперконтиненту "Пангея" на дві великі частини, які згодом утворилися сучасні материки.

Атлантичний океан відомий людині з давніх-давен. Згадуючи про океан, який "іменується Атлантичним", можна зустріти в записах 3 ст. до н.е. Назва виникла, ймовірно від легендарного зниклого материка "Атлантида". Правда не ясно, яку територію він займав, адже в давнину люди були обмежені у засобах пересування по морю.

Рельєф та острови

Відмінною особливістю Атлантичного океану є дуже маленька кількість островів, а так само складний рельєф дна, який утворює безліч ровів і жолобів. Найглибші серед них жолоб Пуерто-Ріко і Південно-Сандвічевий, глибина яких перевищує 8 км.

Великий вплив на структуру дна надає землетруси і вулкани, найбільша активність тектонічних процесів спостерігається в екваторіальній зоні. Вулканічна активність в океані триває ось уже 90 мільйонів років. Висота багатьох підводних вулканів перевищує 5 км. Найбільш великі і відомі знаходяться в жолобах Пуерто-Ріко і Південно-Сандвічевий, а також на Серединно-Атлантичному хребті.

Клімат

Велика меридіональна протяжність океану з півночі на південь пояснює різноманітність кліматичних умов на поверхні океану. В екваторіальній зоні незначні коливання температури протягом усього року та середній +27 градусів. 
Так само величезний вплив на температуру океану надає обмін водою з Північним Льодовитим океаном. З півночі в Атлантичний океан дрейфують десятки тисяч айсбергів, допливаючи майже до тропічних вод.

Біля південно-східних берегів Північної Америки зароджується Гольфстрім - найбільша течія на планеті. Витрата води на добу становить 82 млн. куб.м., що в 60 разів перевищує витрату всі річок. Ширина течії досягає 75 км. в ширину, а глибина 700 м. Швидкість течії коливається в межах 6-30 км/ч. Гольфстрім несе теплі води, температура верхнього шару течії становить 26 градусів.
В районі о. Ньюфаундленд Гольфстрім зустрічається з "холодною стіною" Лабрадорської течії. Змішання вод створюється ідеальні умови для розмноження мікроорганізмів у верхніх шарах. Найбільш відома в цьому відношенні Велика Ньюфаундлендскаа бочка, яка є джерелом промислу таких риб як тріска, оселедець і лосось.

Флора і фауна

Для Атлантичного океану характерна велика кількість біомаси при відносно бідному видовому складі в північних і південних окраїнах. Найбільше видове різноманіття спостерігається в екваторіальній зоні.

З риб найбільш поширені сімейства білокровних щук. Великі ссавці представлені найбільш широко: китоподібні, тюлені, морські котики та ін. Кількість планктону незначна, що зумовлює міграції китів в поля нагулу на північ або в помірні широти, де його більше.

Багато місця Атлантичного океану були і продовжують залишатися інтенсивними місцями лову риби. Раніше освоєння океану призвело до того, що полювання на ссавців тут поширене вже довгий час. Це скоротило чисельність деяких видів тварин порівняно з Тихим і Індійським океанами.

Рослини представлені широким спектром зелених, бурих і червоних водоростей. Знамениті саргасси утворюють популярне по книгах і цікавим історіям Саргасове море.


Материки:
Океани: