Thursday, 26.05.2022, 05:33
Вітаю Вас Guest | RSS
Країни у алфавітному порядку: А Б В Г Д Е Є
Цікаві розділи
Жителі країн [11]
Меню

Північний Льодовитий океан - розкинувся між Євразією та Північною Америкою, і є найменшим океаном на нашій планеті. Його площа складає 14,75 млн. кв. км при середній глибині 1225 метрів. Найбільша глибина в 5,5 км.
За кількістю островів і архіпелагів Північний Льодовитий океан займає друге місце після Тихого океану. У цьому океані знаходяться такі найбільші острова і архіпелаги як Гренландія, Земля Франца-Йосифа, Нова Земля, Північна Земля, Острів Врангеля, Новосибірські острови, Канадський Арктичний архіпелаг.

Північний Льодовитий океан ділять на три 3 великі акваторії:

  • Арктичний басейн; Центр океану, самий глибоководний його ділянку досягає 4 км.
  • Північно-Європейський басейн; В нього входять Гренландське море, Норвезьке море, Баренцове та Біле моря.
  • Материкова обмілина; Включає в себе моря, що омивають материки: Карське море, море Лаптєвих, Східно-Сибірське море, Чукотське море, море Бофорта і море Баффіна. На частку цих морів припадає понад 1/3 всієї площі океану.

Спрощено уявити рельєф дна океану досить просто. Материкова обмілина (максимальна ширина 1300 км.) закінчується різким зниженням до глибини 2-3 км, утворюючи своєрідний щабель, що оточує центральну глибоководну частину океану.

Ця природна чаша з глибиною в центрі більше 4 км. поцяткована безліччю підводних хребтів. В 50-ті роки 20 століття ехолокація дна показала, що Північний Льодовитий океан розчленований трьома транс-океанічними хребтами: Менделєєва, Ломоносова і Гаккеля.

Води Північного Льодовитого океану більш прісні порівняно з іншими океанами. Це пояснюється тим, що в нього впадають великі річки Сибіру, тим самим опресняя його.

Клімат

З січня по квітень в центрі океану знаходиться область високого тиску, вона більш відома як Арктичний антициклон. У літні місяці навпаки, в арктичному басейні переважає більш низький тиск. Різниця тисків постійно приносить у Північний Льодовитий океан з Атлантики циклони, опади і вітер до 20 м/с. На шляху до центру океану величезна кількість циклонів проходять через Північно-Європейський басейн, викликаючи різкі зміни погоди, сильні опади і тумани.

Температура повітря коливається від -20 до -40 градусів. Взимку, коли 9/10 площі океану покрито дрейфуючими льодами, температура води не піднімається вище 0 градусів за Цельсієм, опускаючись до -4. Товщина дрейфуючих крижин 4-5 метрів. У морях, що омивають Гренландію (море Баффіна і Гренландське), постійно зустрічаються айсберги. До кінця зими площа льоду сягає 11 млн. кв. км. Вільними від льоду залишаються тільки Норважське, Баренцово і Гренладское моря. У ці моря впадають теплі води Північно-Атлантичного течії.

В Арктичному басейні дрейфують крижані острови, товщина льоду яких становить 30-35 метрів. Час "життя" таких островів перевищує 6 років і їх часто використовують для роботи дрейфуючих станцій.

До речі, Росія перша і єдина країна, яка використовує дрейфуючі полярні станції. Така станція являє собою кілька будинків, де живуть учасники експедиції, і знаходиться набір необхідного обладнання. Вперше така станція з'явилась у 1937 р. і називалася "Північний полюс". Вчений, який запропонував такий спосіб дослідження Арктики - Володимир Візі.

Тваринний світ Північного Льодовитого океану

До 20 століття Північний Льодовитий океан представляв собою "мертву зону", дослідження там не проводилися через дуже суворі умов. Тому знання про тваринний світ дуже мізерні.

Число видів зменшується при наближенні до центру океану в Арктичному басейні, однак повсюдно розвивається фітопланктон, в тому числі і під дрейфуючими льодами. Саме тут знаходяться поля для нагулу різних полосатикових.

Більш холодні ділянки Північно Льодовитого океану уподобані тваринами, прекрасно переносять суворі кліматичні умови: нарвал, білуха, білий ведмідь, морж, тюлень.

У більш сприятливих водах Північно-Європейського басейну тваринний світ більш різноманітний за рахунок риби: оселедця, тріски, морського окуня. Там же знаходиться ореал проживання нині майже винищеного гренладского кита.

Тваринний світ океану відрізняється гігантизмом. Тут живуть гігантські мідії, гігантська медуза-ціанея, морський павук. Повільне протікання життєвих процесів наділила жителів Північного Льодовитого океану довголіттям. Нагадаємо, що гренладский кіт самі довгоживучі хребетні на Землі.

Флора Північного Льодовитого океану надзвичайно мізерна, тому дрейфуючі льоди не пропускають сонячні промені. За винятком Баренцевого і Білого морів органічний світ представлений невибагливими водоростями, переважаючі в материковій обмілині. Але за кількістю фітопланктону моря Північного Льодовитого океану цілком можуть конкурувати з більш південними морями. В океані налічують понад 200 видів фітоплактона, майже половина з них - діатомні. Деякі з них пристосувалися жити на самій поверхні льоду і в період цвітіння покривають його коричнево-жовтою плівкою, яка, поглинаючи більше світла, змушує танути лід швидше.


Материки:
Океани: