Тихий океан - найбільший на планеті. Він покриває більш половини всієї водної поверхні Землі, що має площу в 178 мл. кв. км і простягається від Японії до Америки. Середня глибина океану - 4 км.
Відкриття
Вважається, що першою людиною, хто відвідав Тихий океан на судні, був Магеллан. У 1520 р. він обігнув Південну Америку і побачив нові водні простори. Так як за весь час подорожі команда Магелана не зустріла жодної бурі, то новий океан назвали "Тихим".
Але ще раніше в 1513 р. іспанець Васко Нуньєс де Бальбоа попрямував на південь з Колумбії в місце, де, як йому сказали, знаходиться багата країна з великим морем. Досягнувши океану конкістадор побачив безкрайню гладь води, що простирається на захід, і назвав "Південним морем".
Тваринний світ
Океан славиться багатою флорою і фауною. У ньому мешкає близько 100 тис. видів тварин. Такого різноманіття немає ні в одному іншому океані. Для прикладу, другий за площею океан - Атлантичний, населений "усього" лише 30 тис. видів тварин.
У Тихому океані є кілька місць, де глибина перевищує 10 км. Це знаменита Маріанська западина, Філіппінський жолоб і западини Кермадек і Тонга. Вчені змогли описати 20 видів тварин, що мешкають на такій величезній глибині.
Половина всіх морепродуктів, споживаних людиною, виловлюється саме в Тихому океані. Серед 3 тис. видів риб промисел промислового масштабу відкритий на оселедця, анчоуси, скумбрій, сардин і ін.
Клімат
Велика протяжність океану з півночі на південь цілком логічно пояснює різноманітність кліматичних зон - від екваторіальних до антарктичних. Найбільша зона - екваторіальна. Протягом всього року температура тут не опускається нижче 20 градусів. Коливання температури протягом року настільки невеликі, що можна сміливо говорити, що там завжди +25. Опадів випадає багато, понад 3000 мм. в рік. Характерні дуже часті циклони.
Кількість опадів більше, ніж кількість води, яка випаровується. Річки, які приносять в океан щорічно понад 30 тис. м3 прісної води, роблять поверхневі води менш солоними, ніж в інших океанах.
Рельєф дна і острови Тихого океану
Рельєф дна надзвичайно різноманітний. На сході розташоване Східно-Тихоокеанське підняття, де рельєф відносно рівний. У центрі розташовані улоговини і глибоководні жолоби. Середня глибина становить 4 000 м., а місцями перевищуючи 7 км. Дно центру океану покривають продукти вулканічної діяльності з підвищеним вмістом міді, нікелю і кобальту. Товщина таких покладів на окремих ділянках може становити 3 км. Відлік віку цих порід починається з юрського і крейдового періоду.
На дні знаходяться кілька довгих ланцюгів підводних гір, утворені в результаті дії вулканів: гори Імператора, Луїсвілл і Гавайських кістяків. У Тихому океані розташовані близько 25 000 островів. Це більше, чим в усіх інших океанах разом узятих. Більшість з них розташовані на південь від екватора.
Острови класифікують на 4 типи:
- Континентальні острова. Дуже тісно пов'язані з континентами. Включають в себе Нову Гвінею, острови Нової Зеландії і Філіппіни;
- Високі острова. З'явилися в результаті вивержень підводних вулканів. Багато хто з сучасних високих островів мають мають діючі вулкани. Наприклад Бугенвіль, Гаваї і Соломонові острови;
- Коралові рифи;
- Коралові підняті платформи;
Останні два типи островів являють собою величезні колонії коралових поліпів, що формують коралові рифи і острови.
Цікаві факти
- Цей океан настільки величезний, що його максимальна ширина дорівнює половині земного екватора, тобто понад 17 тис. км.
- Тваринний світ великий і різноманітний. Навіть в даний час там регулярно виявляються нові, невідомі науці тварини. Так, у 2005 р. групи вчених виявила близько 1000 видів десятиногого раку, дві з половиною тисячі молюсків і більше сотні ракоподібних.
- Найглибша точка на планеті знаходиться в Тихому океані в Маріанській западині. Її глибина перевищує 11 км.
- Найвища гора в світі знаходиться на Гавайських островах. Вона називається Муана-Кеа і представляє собою згаслий вулкан. Висота від основи до вершини близько 10 000 м.
- На дні океану розташоване Тихоокеанське вулканічне вогняне кільце, що представляє із себе ланцюг вулканів, розташованих по периметру всього океану.