П`ятниця, 29.03.2024, 01:26
Вітаю Вас Гість | RSS
Країни у алфавітному порядку: А Б В Г Д Е Є
Цікаві розділи
Жителі країн [11]
Меню

Індійський океан - третій за розміром океан Землі, що покриває близько 20 % її водної поверхні. Його площа становить 76 млн кв. км. На півночі він обмежений Азією, на заході - Аравійським півостровом і Африкою, на сході - Індокитаєм та Австралією. Практично весь знаходиться в південній півкулі.


Загальна інформація

По площі Індійський океан посідає третє місце після Тихого і Атлантичного. Середня глибина близько 4 км, а максимальна зареєстрована в Яванському жолобі і становить 7 729 м.

Індійський океан омиває береги найдавніших вогнищ цивілізації і вважається, що саме його почали досліджувати найпершим. Маршрути перших плавань не виходили далеко у відкриті води, тому давні люди, які жили на березі океану, вважали його просто величезних морем.

Індійський океан здається самим густонаселеним. Рибні запаси у всі часи славилися своїм достатком. Північні води служили чи не єдиним джерелом їжі для людей. Перли, діаманти, смарагди та інші дорогоцінні камені - все це є в Індійському океані.

Багатий океан і на корисні копалини. У Перській затоці знаходиться одне з найбільших родовищ нафти, створених людиною.

В Індійський океан впадає невелика кількість річок, переважно на півночі. Ці річки несуть в океан багато осадових порід, тому ця частина океану не може похвалитися чистотою. По-іншому йдуть справи на півдні, де океан не має прісноводних артерій. Вода спостерігається кришталево чистою, з темно-блакитним відливом.

Відсутність достатнього опріснення, а також велике випаровування пояснює, чому солоність вод в ньому трохи вище, порівняно з іншими океанами. Найсолонішим ділянкою Індійського океану є Червоне море (42%).

Клімат

Так як Індійський океан має великі кордони з материками, то і кліматичні умови багато в чому визначені навколишньою сушею. За океаном закріплений статус "мусонського". Контраст тиску над сушею і над морем викликає сильні вітри - мусони. Влітку, коли суша на півночі океану сильно нагріта, виникає велика область низького тиску, що викликає рясні опади як над материком, так і над океаном. Це так званий "південно-західний екваторіальний мусон".

Навпаки, для зими характерна різка погода у вигляді руйнівних ураганів і повеней на суші. Область високого тиску над Азією викликає пасати.

Швидкість мусонів і пасатів така велика, що вони формують великі поверхневі течії, що змінюються кожен сезон. Найбільше така течія - Сомалі, яке взимку тече з півночі на південь, а влітку змінює свій напрямок.

Індійський океан досить теплий. Температура поверхні води у Австралії досягає 29 градусів, однак в субтропіках вона холодніше, в районі 20. Незначний, але досить відчутний вплив на температуру води, а також на її солоність, надають айсберги, які можуть запливати досить високо, аж до 40 градусів південної широти. До цього району солоність в середньому - 32% і підвищується ближче до півночі.

Тваринний світ

Тваринний світ Індійського океану багато в чому схожий з Тихим океаном. Почасти це пояснюється широким обміном вод між океанами.
Найбільш широко тваринний світ представлений в тропічній частині і прибережних районах. Великі коралові рифи Індійський океан ділить з Тихим. У прибережних водах поширені зарості мангрових рослин.

Тропічна область багата планктоном, що служить їжею великих риб - тунця, акул та ін. Широко поширені різні морські змії та черепахи.

На тлі широкої різноманітності життєвих форм особливо вирізняється так звана "океанічна пустеля", розташована на півдні океану.


Материки:
Океани: