Країна проживання: Японія
Регіон проживання: Азія
Айни - народ в Японії, на острові Хоккайдо. Чисельність близько 20 тисяч осіб. Відносяться до айнської раси. Відрізняються дуже розвиненим третинним волосяним покривом. Говорять на японській мові, айнською мовою з діалектами: сахалінським (втрачений), хоккайдським, курильським. Віруючі - буддисти.
Предки айнів, мабуть, в ранньому неоліті мігрували з Південно-Східної Азії в Японію. Населяли також більшу частину о. Хонсю, південний Сахалін і Курильські осторови (до поч. 20 ст.), південний край Камчатки (до 18 ст.). Зазнали інтенсивної асиміляції японцями на Хонсю і Хоккайдо на Сахаліні і Камчатці.
Традиційні заняття - річкове рибальство в поєднанні з полюванням на морських і сухопутних тварин та збиральництво. Гончарство було втрачено при перших контактах з японцями, дерев'яна лакова і металева покупна посуд служила поряд з мечами предметом престижного накопичення. Широко розвивалося різьблення дерев'яного посуду. Вживалися металеві знаряддя японського виробництва або місцевого кування з покупного заліза. З мисливських знарядь характерні поворотні гарпуни для полювання на морського звіра і своєрідні рибальські остроги з поворотним вістрям-крюком. Сучасні айни майже повністю асимільовані японцями, зайняті переважно землеробством.
Традиційне житло - наземне, каркасно-стовбове, стіни та покрівля обшиваються снопами очерету. Одяг - пояс на стегнах і навстіж халат з вузькими рукавами, в минулому - з волокон лубу в'яза, кропиви. Існував звичай татуювання у жінок рук і губ.
Система спорідненості арабського типу. Традиційні вірування - віра в духів, господарів природи, астральні божества. У ритуалі важливі інау - антропоморфні палички, що розглядаються як посередники між людьми та богами. Характерне «ведмеже свято» з жертвоприношенням і поїданням ведмедя. Традиційне житло, одяг, деякі обряди, пісні та танці у ряді селищ зберігаються для туристів. Робляться спроби мовного і культурного відродження айнів.
|