Софія є не тільки столицею Болгарії, але і її важливим культурним, політичним та економічним центром. Вона знаходиться в південній частині Софійської улоговини і вважається важливим міжнародним транспортним вузлом в цьому європейському регіоні, маючи свій аеропорт і швидкісні автомагістралі, що зв'язують столицю з іншими містами країни. На сьогоднішній день у Софії зосереджена значна частина промислово-виробничих підприємств, які є головними постачальниками державного бюджету. У місті багато історичних споруд, палаців, храмів, соборів, національних музеїв та інших культурних установ.
Історія Софії, як і багатьох інших міст країни, йде до витоків виникнення перших фракійських поселень, які розросталися і через століття переходили у володіння римлян, візантійців, осман. Зараз, столиця Болгарії являє собою розвинений європейський мегаполіс, без великої кількості хмарочосів і висотних споруд, з архітектурою, вираженої в строгому класичному стилі середини минулого століття з елементами сучасних забудов.
Найстарішою будівлею міста є Антична фортеця Сердика, розташована трохи нижче рівня проїжджої частини, в самому центрі Софії. Цей археологічний резерват в першому сторіччі нашої ери був палацом римського імператора Костянтина I. Зараз на його місці знаходиться археологічний комплекс, що включає в себе Східні кріпосні ворота, фрагменти імператорського палацу, руїни фортечного бастіону, сердикийский мінеральне джерело, Сімейний параклис «Святий Миколай», Церква «Святої петки», і середньовічний собор «Святий спас». У різні роки тут будувалися все нові і нові споруди, але в теж час це місце залишалося священним для багатьох культур і народностей, судячи за кількістю храмів, зведених на території резервату. У наші дні сюди приходять тисячі туристів, щоб побачити величні руїни одного з найстаріших археологічних комплексів Болгарії.
Софія, Болгарія
Храм Святого Олександра Невського, розташований на однойменній площі, вважається не тільки релігійним символом Софії, але і цінною культурною спадщиною держави. Ідея виникнення храму виникла після закінчення російсько-турецької війни, що завершилася в 1878 році. Щоб увічнити велику перемогу над Османською імперією, на Першому Установчому Народних зборах у місті Велико-Тирново, було прийнято рішення звести храм і назвати його на честь російського святого Олександра Невського. В результаті, в лютому 1882 року, в Софії було знайдено підходяще місце для будівництва і закладено перший камінь у фундамент майбутньої споруди. Роботи по його завершенню були зверстані лише тридцять років потому, а головний творець проекту, російський архітектор Олександр Померанцев, був удостоєний спеціальних нагород, за внесення вкладу у спільну культурну спадщину Росії та Болгарії. Зовні храм відрізняється суворістю та стриманістю в оформленні і в теж час захоплює пишністю форм. В останні роки, в Голлівуді було знято кілька фільмів, де був активно задіяний образ Храму Святого Олександра Невського.
Другим за значимістю храмовим комплексом Софії є Кафедральний Собор Святої Тижня, отримав свою назву на честь святої мучениці Кириакии Никомідійській. Ця свята прославилася завдяки своїй вірі. Коли за часів правління Діоклетіана, її схопили і зажадали відмовитися від християнської віри, вона мужньо перенесла тортури, які не тільки не зломили її, але і не завдали серйозних травм. Навіть смертна кара не була приведена у виконання. Зрештою, Кириакия помолилася і мирно померла. Згідно з історичними даними собор спочатку мав фундамент з каменю, а стіни з дерева. Повної реконструкції церква довелося піддати після страшного теракту 1925 року, коли біля стін храму була підірвана бомба, і загинуло понад 130 осіб. Після реконструкції та повторного освітлення в 1933 році, собор набув сучасного вигляду, а внутрішні приміщення набули більш рельєфні обриси. Поряд з Храмом Святого Олександра Невського, Кафедральний Собор Святої Тижня є найбільш відвідуваною святинею столиці країни.
Центральною точкою міста є головна площа Болгарії, де навпроти самої дорогої столичної готелі, Radisson, височить пам'ятник російському імператорові Олександру II, який відіграв вирішальну роль у визволенні країни від Османського панування. Композиція складається з цокольного п'єдесталу, масивного карниза, з фігурами вершників, виконаного в стилі «ренесанс», і самої скульптури імператора сидить на коні. Це твір, виконаний італійським скульптором з Флоренції, Арнольдо Дзоккі, вважається одним з видатних пам'яток на Балканах.
Як і в більшій частині Болгарії, клімат в Софії теплий помірно-континентальний клімат. Влітку температура повітря тут рідко піднімається вище +33, у середньому зупиняючись на позначці від +24 до +26 градусів. Зима в столиці сніжна, але тепла. Іноді доходить до +10, але, як правило, тримається на позначці від 0 до-5. У рідкісних випадках, коли дають про себе знати сибірські вітру, в нічні години температура повітря може знижуватися до-20. Правда, таке буває рідко. Софія входить до числа найбільш розвинених і економічно стабільних міст Європи, а її пам'ятки і вишукана класична архітектура тільки додають лиску і презентабельності зовнішнього вигляду міста.
|