Астрономічна обсерваторія «Микола Коперник», розташована в Приморському парку, у Варні, являє собою цілий комплекс, де крім самої обсерваторії розміщуються планетарій і вежа з маятником Фуко. Перед центральним входом височіє пам'ятник знаменитому польському вченому і досліднику - Миколі Коперніку, авторства Л.Далчева і П.Атанасова. У закладі сьогодні працюють наукові співробітники, провідні спостереження і здійснюють фотозйомку штучних супутників Землі. Крім того, в будівлі проводяться регулярні заняття з астрономії та організовуються аматорські курси для всіх бажаючих.
Зовнішній вид обсерваторії цілком відповідає образу подібних установ. Діаметр купола планетарію становить 10,5 метрів і спеціально для нього сюди був доставлений проекційний апарат ZKP - Zeiss Kleinplanetarium, що передбачає контроль за роботою за допомогою пульта управління. Дана конструкція, хороша тим, що здатна відображати на куполі 5,5 тисяч зірок. Для повноти вражень тут використовуються проектори, що відображають рух планет навколо зірок, що дозволяє глядачам уявити реальний вигляд нашої сонячної системи на відстані в 5 млрд. км.
Космічний бум піднявся в Болгарії в середині минулого століття. Саме з ним пов'язана поява в 1964 році новітньої астрономічної обсерваторії, створеної за проектом Камена Горанова на місці старого, давно відслужило аналогічного будови. Трохи пізніше її доповнив планетарій, володіє єдиним на всьому Балканському півострові маятником Фуко, здатним наочно продемонструвати, яким чином Земля обертається навколо своєї осі. Восени 1998 року міська адміністрація прийняла рішення про масштабний ремонт планетарію, який передбачав практично повну заміну основних допоміжних пристроїв. Спочатку, роботи планувалося закінчити в короткі терміни, щоб обсерваторія у всеозброєнні зустріла затемнення 1999 року, однак через проблеми з фінансуванням процес сильно затягнувся і в результаті, оновлене установа астрономічної спрямованості знову відкрило свої двері лише влітку 2002 року.
Зміни в технічному оснащенні комплексу дали змогу не тільки підвищити рівень ефективності наукової роботи, але і зробили обсерваторію більш зручною і доступною для відвідувачів. Особливу чарівність і неабияку дещицю загадковості, огортаючої будівля, несе в собі нічна ілюмінація, давно стала невід'ємною частиною Приморського парку. Поряд з Дельфінарієм і деякими іншими пам'ятками місцевості, Астрономічна обсерваторія «Микола Коперник» є важливим туристичним і науковим об'єктом, постійно привертаючи увагу жителів і гостей Варни.
Астрономічна обсерваторія «Микола Коперник», Варна
|